Nawigacja

 • Bezpłatne warsztaty

  Zachęcamy do skorzystania z oferty warsztatów dla rodziców

  Bezplatne_warsztaty.pdf

 • 99 rocznica Odzyskania Niepodległości

  TAK ŚWIĘTOWALI NASI NAJMŁODSI UCZNIOWIE:

 • „Dlaczego Twierdza Poznań w roku 1918 była nie do zdobycia... a jednak została zdobyta przez powstańców wielkopolskich”

  Tegoroczne szkolne obchody Święta Niepodległości uświetnił wykład p. Przemysława Maćkowiaka na temat: 

  „Dlaczego Twierdza Poznań w roku 1918 była nie do zdobycia... a jednak została zdobyta przez powstańców wielkopolskich”

   

  Zespół Szkół Zakonu Pijarów, dn. 10 listopada 2017, godz. 11.45

   

  W pierwszym etapie wzniesiono w latach 1828-1869 umocnienia poligonalne otaczające ścisłym pierścieniem Poznań. Od lat siedemdziesiątych XIX wieku ich znaczenie militarne coraz bardziej malało, gdyż główna linia obronna została przeniesiona na zewnętrzne forty oddalone od centrum miasta o kilka kilometrów. Twierdza jeszcze nowoczesna na przełomie wieków, coraz szybciej stawała się przestarzała. Nie powstały tutaj między innymi forty pancerne powszechne na granicy zachodniej cesarstwa, choć w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej planowano realizację jeszcze jednego pierścienia umocnień oddalonego kilkanaście kilometrów od centrum. Udało się natomiast wykonać dużą ilość schronów mobilizacyjnych wraz z pozycją polową.

  Mimo to podczas Wielkiej Wojny poznańskie fortyfikacje nie odegrały poważniejszej roli, gdyż przebieg wydarzeń w pierwszych tygodniach walk odsunął niebezpieczeństwo oblężenia twierdzy. Natomiast w 1918 roku nie była ona przygotowana do oblężenia i walki z regularnymi oddziałami. Poszczególne dzieła forteczne były wykorzystywane jako koszary lub magazyny z minimalną obsadą. Sytuacja ta znacznie ułatwiła działania powstańcom, którym w grudniu udało się zdobyć obiekty wojskowe praktycznie bez poważniejszych walk.

   

   

  Przemysław Maćkowiak

  Z wykształcenia historyk sztuki oraz robotyk. Znawca dziewiętnastowiecznej oraz dwudziestowiecznej architectura militaris. Autor artykułów oraz książek o tej tematyce, członek wielu stowarzyszeń o charakterze społecznym. Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, który od wielu lat zgłębia i popularyzuje dziedzictwo historyczne Twierdzy Poznań z niezwykłą energią i pasją organizując lub współorganizując od ponad 16 lat rozmaite, barwne i przyciągające rzesze uczestników wydarzenia takie jak „Forteczny Weekend” czy „Dni Twierdzy Poznań”.

   

   

  Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprezentują się w mundurach garnizonu poznańskiego z lat Wielkiej Wojny.

   

   

  Ilustracja:

  1. Pocztówka wydana w międzywojniu z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego Rozbrajanie pozostałej armji niemieckiej w fortach poznańskich. Był to jeden z cyklu obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia zwycięskiego powstania. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka.
 • Centrum Kultury Calasanz zaprasza

  Centrum Kultury Calasanz serdecznie zaprasza na najbliższe wydarzenia, które będą miały miejsce w naszej szkole:

  13.11 (poniedziałek) godzina 17:00 Zajęcia komputerowe dla dzieci z Rodzicami- proawdząca zajęcia p. Iza Starzec- zapisy na to spotkanie przyjmuję p. Krzysztof Juchacz (librusem lub w szkole) do 10 listopada. Zbiórka uczestników w świetlicy o godzinie 16:50

  16.11 (czwartek) godzina 16:00- Podróż po Ziemi Świętej- udział w tym wydarzeniu zapoczątkuje cykl spotkań na temat tego niezwykłego miejsca, o którym opowie p. Teresa Pudłowska nauczyciel jezyka włoskiego oraz Przewodnik po Ziemi Świętej. W sposób szczególny zapraszamy chętnych uczniów, rodziców oraz dziadków naszych uczniów. Zbiórka w świetlicy o godzinie 15:50.Można zabrać ze sobą sąsiada lub sąsiadkę!:)Wstęp wolny

  25.11 (sobota) godzina 09:30
  - mecz piłki noznej dla Ojców z synami (sala gimnastyczna)
  - zumba dla Mam z córkami (mała sala gimnastyczna)
  Obowiązuje strój sportowy

  Serdecznie zapraszamy!!!

 • Spektakl dyplomowy klasy IIa LO

  Spektakl dyplomowy klasy IIa LO

  ,,Być albo nie być – oto jest pytanie” – ten poważny dylemat próbowali rozstrzygnąć
  na deskach Teatru Nowego w Poznaniu – nieco mniej poważnie – licealiści z klasy
  IIa Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza.

  Aktorskie talenty rozwijały się pod okiem pana Radosława Elisa – reżysera spektaklu dyplomowego klasy ,,teatralnej”. Premierowe przedstawienie, które odbyło się 30 października br. o godz. 17.00, uświetnili swą obecnością: Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. Gośćmi drugiego spektaklu byli zaproszeni przez występujących rodzice i znajomi. Wśród publiczności znaleźli się też krytycy teatralni – w tej roli wystąpili uczniowie z sekcji dziennikarskiej klasy IIa. Wszyscy świetnie się bawili, gdyż poważne problemy Pyrama i Tyzbe były przedstawione w sposób humorystyczny.

   Bezpośrednio po zakończeniu spektaklu wywiadu udzieliła nam Weronika Kozłowska, która grała rolę Hamleta. Zadaliśmy Weronice kilka pytań.

   

  - Ile czasu zajęło zespołowi przygotowanie tego spektaklu?

  - Przygotowanie spektaklu zajęło nam około pół roku. Była to bardzo wyczerpująca praca, ponieważ pierwszy raz mieliśmy styczność z prawdziwą sceną teatralną. Długo dobieraliśmy wiersze, które prezentowali aktorzy.

  - Jaki jest tytuł sztuki i skąd  pomysł na scenariusz?

  - Tytuł ,,Spektaklik” mówi bardzo dużo, ponieważ sam w sobie jest groteskowy. Zależało nam na pracy z dramatami i udało się! Przygotowaliśmy scenariusz oparty na dziełach Williama Szekspira, takich jak ,,Hamlet” i ,,Sen nocy letniej”. Z tego ostatniego dramatu pochodzi historia Pyrama i Tyzbe. Całość była przepełniona humorem i ironią. Zabieg ten został wprowadzony po to, by ułatwić odbiór tych tekstów.

  - Czy przed spektaklem towarzyszyła Ci trema?

  - Oczywiście, że tak! Byłam pierwszą osobą, która miała sekwencję mówioną, bo, jak wiadomo, spektakl rozpoczynał Koryfeuszek - Wojciech Pakuła. Nigdy nie występowałam na takiej scenie, więc towarzyszyła mi ogromna trema. Najtrudniej było zacząć. Potem z każdą sekundą było już coraz łatwiej; stres i pewnego rodzaju obawa przed przyjaciółmi i gronem pedagogicznym zniknęły. To było naprawdę niesamowite uczucie!

   

  Mieliśmy przyjemność sami zasiąść na widowni Teatru Nowego. Po przedstawieniu zgodnie uznaliśmy, że spektakl był fantastycznym dziełem dzięki wspaniałej grze aktorskiej uczniów, muzyce na żywo w wykonaniu naszego kolegi Mikołaja Matuszyka oraz brawurowo zaśpiewanej piosence kończącej występ.

  Rozstrzygając Hamletowski dylemat ,,być albo nie być”, mówimy ,,być”, oczywiście na scenie któregoś z poznańskich teatrów.

 • Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

  ...Wszechmogący Boże, wysłuchaj nasze modlitwy, które zanosimy z wiarą w Twojego Syna Zmartwychwstałego i umocnij naszą nadzieję, że razem z Twoimi wiernymi zmarłymi wszyscy zmartwychwstaniemy...

  Miłosierdziu Bożemy chcemy zawierzać zmarłych bliskich naszym sercom, a także zmarłych z naszej współnoty szkolnej: uczniów, absolwentów i pracowników: śp. Filipa Harda, śp. Jakuba Samardakiewicza, śp. Jakuba Ruinę, śp. Sergiusza Bylewskiego, śp. Daniela Styczka, śp. Ewę Szygułę, śp. Dorotę Ziółkowską, śp. Marzenę Juśkowiak, śp. Annę Konkiewicz. Wspólną modlitwą ogarniemy ich we Mszy św. 2 listopada o godz. 10.00 - uczniowie Szkoły Podstawowej (kl. 0-VI), o godz. 11.00 uczniowie kl. VII, Gim, LO.

 • Drużynowe Mistrzostwa Szkół Miasta Poznania w Szachach

  W dniach 27 i 28 października 2017 roku reprezentacje szkoły wystąpiły w Drużynowych Mistrzostwach Szkół Miasta Poznania w Szachach (w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS).

  Pierwszy raz wystąpiły aż 4 nasze drużyny: reprezentacja Liceum w składzie - Mateusz Waraczewski, Jan Ślężak, Jakub Tomczak, Anna Krzyżaniak, Jakub Schmidt i Mateusz Tomczak zajęła 5 miejsce, Gimnazjum w składzie - Wiktor Przewłoka, Michał Redmer, Aleksandra Kowala i Jadwiga Cichoń zajęła 9 miejsce, klas 7 SP w składzie - Piotr Barański, Paweł Kociucki, Rafał Sobczak, Natasza Woźny i Karolina Kiemel zajęła 2 miejsce, a Szkoły Podstawowej  w składzie - Ludwik Cichoń, Maksymilian Jawień, Wojciech Barański, Gabriela Kostrzewa, Mateusz Figlerowicz i Anna Klasa zajęła 12 miejsce.

  Dziękujemy za walkę i gratulujemy uzyskanych wyników!

 • Wyniki Konkursu plastycznego w Kalasantyńskim Roku Jubileuszowym

  Szkoła podstawowa
  klasy I-III

  I miejsce - Jakub Nasiłowski - 1a, 7 lat - Warszawa
  II miejsce - Izabela Sulaj - 3a 10 lat - Warszawa
  III miejsce  Jan Przybyszewski - 2a Poznań

  wyróżnienie- Józef Przybyszewski - 2a Poznań

  klasy IV- VII

  I miejsce -  Anna Nieczuja-Ostrowska - kl. V - Elbląg
  II miejsce - Marta Machel IVb - Poznań
  III miejsce - Nikodem Rzepa - IVB - Poznań

  Gimnazjum

  I miejsce - Małgorzata Łoś - kl. II Poznań
  II miejsce - Marianna Drobnik kl. IIb Poznań
  III miejsce -  Maria Zwiaerzyńska 2a - Elbląg

  wyróżnienie: Jagoda Kasprzak - kl. III Poznań

 • Sukces w XI Wielkopolskim Konkursie Historycznym

  Sukces w XI Wielkopolskim Konkursie Historycznym

  Z radością zawiadamiamy, że Paweł Kociucki uczeń klasy VII B zajął trzecie miejsce w XI Wielkopolskim Konkursie Historycznym im. ks. prof. Edwarda Nawrota Polskie powstania narodowowyzwoleńcze w XIX wieku, który miał miejsce 21.10.2017 w SP nr 28 w Poznaniu. Wysoką 8 lokatę zajęła Zuzanna Krawczyk uczennica klasy VII A. Pawłowi i Zuzannie oraz pozostałym uczniom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów.

 • Wyjazd do Wolfsburga

  W piątek 20 października uczniowie klas 3b Lo, 2b Lo i 3c Gim spotkali się pod szkołą o 4.45. Wstać nie było łatwo, ale było warto. Gdy już wszyscy dotarli pod szkołę, wyruszyliśmy w pięciogodzinną podróż do naszego celu. Po drodze nie obyło się bez przygody, chwilę po przejechaniu granicy, zatrzymała nas straż graniczna, na szczęście okazało się, że nie przewoziliśmy nic zakazanego. O 11 weszliśmy do centrum nauki, w którym mogliśmy dowieść słuszność wielu praw fizycznych i przekonać się, że to czego uczą nas w szkole rzeczywiście jest prawdą. Po tym jakże pracowity przedpołudniu udaliśmy się do miasteczka samochodowego, w którym mogliśmy podziwiać najnowsze modele marek należących do VW. Po tym zwiedzaniu każdy zapragnął wrócić do Poznania jakimś konkretnym samochodem, a niektórzy nawet kilkoma. Ostatnim punktem programu był rejs statkiem po rzece, podczas którego mogliśmy podziwiać wcześniej zwiedzanie obiekty z wody, chociaż niektórzy woleli w tym czasie się zdrzemnąć. Około 17 udaliśmy się w drogę powrotną aby dotrzeć do Poznania o 23.30. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń i chętnie zostalibyśmy w Niemczech trochę dłużej.


  Ania Krzyżaniak IIIB Lo

 • Listopad poetycko....

  Listopad poetycko...

  Drodzy Piszący (Wiersze) i Drogie Piszące (Wiersze)!

  organizujemy kolejny Listopad Poetycki, w czasie którego planujemy wieczorne spotkanie poetyckie. Chcemy, by Wasza twórczość została zaprezentowana i wybrzmiała wśród Waszych Przyjaciół.

  Wydamy na tę okoliczność jednodniówkę, by zostało po spotkaniu coś mniej ulotnego niż pamięć o przeczytanym/wysłuchanym wierszu.

  Zatem poszukujemy osób rysujących, którzy ozdobią ową jednodniówkę.

  Natomiast Osoby piszące prosimy o nadsyłanie propozycji utworów do swoich nauczycieli/nauczycielek języka polskiego. Prawdopodobnie będziemy musiały/li dokonać wyboru tekstów (do 3 listopada). Prosimy więc o wyrozumiałość.

  Osoby grające i śpiewające - zgłaszajcie się: znakomicie byłoby, gdyby udało się przeplatać lekturę z wykonaniami poezji już wyśpiewanej (covery wierszy Baczyńskiego, Lipskiej w wykonaniu Turnaua, piosenki Dylana, Osieckiej, T.Love - co Wam w duszy gra).

  Poszukujemy osób rysujących, którzy ozdobią ową jednodniówkę

  Zapraszamy do współtworzenia wydarzenia i zgłaszania się,

  Joanna Roszak

  Anna Witczak-Noj

  Sylwia Janura-Stanikowska

  Krystyna Kajuth

  Krystyna Przesławska

  Agnieszka Jarosz

 • Centrum Kultury Calasanz

  Bardzo serdecznie zapraszamy na najbliższe wydarzenia, które będą miały miejsce w naszej szkole w ramach szkolnego Centrum Kultury Calasanz:
  - 21.10 (sobota) od godziny 10:00-11:00 zumba dla mam z córkami oraz z synami (jeżeli będą chętni:)- po spotkaniu mała czarna w miłym towarzystwie:)- dla dzieci 0-5 lat będzie zorganizowana opieka (mamy mogą ćwiczyć, dzieci będą pod opieką wykwalifikowanej kadry:)

  Nowości w ramach Centrum Kultury Calasanz:
  UWAGA: dotyczy tylko dzieci z klas 1 SP

  ZAJECIA PRZYRODNICZE - CZWARTEK OD GODZINY 12;55 DO 13:40 (SALA NR 5)

  LOGUŚ-ZAJECIA MATEMATYCZNO-LOGICZNE- PIATEK OD GODZINY 12:55 DO 13:40 (1 GRUPA) ORAZ OD 14:00-14:45 (2 GRUPA) (sala nr 5)

  PROWADZACA ZAJĘCIA: P. KASIA PIOTROWSKA- NASKRĘT

  4. Zajęcia dla chętnych dzieci ( z klas 1-7 SP) z JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO !!!. Spotkanie organizacyjne dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby uczestniczyć w takich zajęciach odbędzie się w najbliższy czwartek 19.10 na dużej przerwie (12:35-12:55) w sali nr 4.
  Prowadzaca zajęcia p. Iga Kwiatkowska

  5. Podróże po Ziemi Świetej- chciałbym Państwa zaprosić na cykl spotkań o Ziemi Świetej z osobą, która kiedyś zawodowo pełniła rolę przewodnika grup turystycznych po tym miejscu. W sposób szczególny zaproszenie kieruję do rodziców, dziadków, ale również naszej młodzieży, czy też chętnych dzieci, które będą zainteresowane taką tematyką.
  Spotkania odbywać się będą w kazdy 3 czwartek miesiąca- najbliższe 16 listopada (czwartek) o godzinie 16:00. Po spotkaniu mała czarna i ciacho
  Prowadząca zajęcia p. Teresa Pudłowska

  Uwaga!
  W celu przygotowania się do zajęć proszę o zgłoszenie swojego uczestnictwa przez Librusa lub w szkole.


  Serdecznie zapraszamy
   

 • Spotkanie z pracownikami poznańskiego ZOO

  Spotkanie z pracownikami poznańskiego ZOO

  W dniu 16 października  2017 roku odbyło się spotkanie z pracownikami Nowego Zoo w Poznaniu. Dla uczniów została przygotowana prelekcja multimedialna dotycząca roli zoo. Młodzież dowiedziała się, że do podstawowych zadań ogrodów zoologicznych należy: utrzymanie puli genowej gatunków zagrożonych wyginięciem, przygotowanie projektów reintrodukcji, azylowanie zwierząt, edukacja społeczna i przyrodnicza. Ciekawy sposób przekazania informacji zainteresował wszystkich uczniów.

 • Sukces naszych uczennic

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że prace dwóch uczennic naszej szkoły, Zofii Karolak z klasy 3 b gimnazjum oraz Joanny Sudoł z klasy 3 a liceum, zostały zakwalifikowane do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu twórczego pisania "Giętkie pióro" organizowanego w ramach Roku Josepha Conrada.

  Trzymamy kciuki i życzymy połamania piór!

 • XVII Dzień Papieski

  16 października 2017 w naszej szkole obchodziliśmy XVII Dzień Papieski.
  Z tej okazji została zorganizowana zbiórka pieniędzy na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
  Uzbieraliśmy 445,35 zł.
  Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w udział!
  Komisyjnie zostały też wylosowane dwie płyty zespołu ARKA NOEGO. Szczęśliwcami w tym roku okazały się Gabrysia Janas z klasy 1b SP oraz p. Dorota Wawrzyniak ze sklepiku szkolnego. Gratulujemy!
  Do wygranej dołączmy autografy muzyków zespołu LUXTORPEDA.
  Nagrody będą do odbioru w małym pokoju nauczycielskim u p. Wandy Śpikowskiej.
  Jeszcze raz dziękujemy i zachęcamy do udziału w podobnych akcjach!

 • Wyjazd integracyjny kl. VII

  W czwartek 5 października 2017r. odbył się wyjazd integracyjny klas siódmych do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. MRU jest jedynym z największych umocnień obronnych w Europie. Program wyjazdu łączył w sobie zajęcia mające na celu bliższe poznanie się uczniów klas siódmych A, B i C z wycieczką edukacyjną.

  Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie małego muzeum wojskowego, gdzie dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca. Następnie zwiedziliśmy  bunkier NIETOPEREK. Oprowadzał nas przewodnik, który opowiadał nam jak powstał i do czego Niemcy go wykorzystywali. Obecnie zakamarki tego miejsca stały się miejscem idealnym jako schronienie dla nietoperzy, które uwielbiają warunki panujące w bunkrach. Po zwiedzeniu zabytku czekało na nas ognisko przy którym ogrzaliśmy się i odpoczęliśmy. Wycieczka zakończyła się przyjazdem do szkoły o godz. 16:30.

  Zuzanna Krawczyk, 7A

 • Europejski Dzień Języków Obcych

  Grawitacja, tkanka, dodawanie, rzeczownik w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy francuskim?
  W minionym tygodniu obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Na lekcjach młodzież gimnazjum i liceum poznawała słownictwo z różnych dziedzin w językach obcych, nauczanych w klasie. W szkole pojawiły się plakaty wykonane przez uczniów a na długich przerwach można było posłuchać piosenek w różnych językach.
  Mamy nadzieję, że to wydarzenie przypomniało wszystkim, dlaczego warto uczyć się języków obcych.

 • Sukces

  Miło nam poinformować, że uczennica naszego liceum, Anna Krzyżaniak z kl. III b LO, została wybrana do Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

  Gratulujemy!

 • Sportowe zwycięstwo

  W sobotę uczennica kl 2c Gimnazjum ,zawodniczka KS Sobieski Gabriela Spuła wywalczyła wysoko punktowane 5 miejsce podczas Mistrzostw Młodziczek Makroregionu.W zawodach startowały zawodniczki z czterech województw.
  Gratulacje dla Gabrieli - oby tak dalej!!!!
   
 • ZBYT ZAJĘCI BY SIĘ NIE MODLIĆ.

  ZBYT ZAJĘCI BY SIĘ NIE MODLIĆ.
  Wszystkie mamy zapraszamy na spotkania modlitewne, na których w oparciu o lekturę Słowa Bożego wstawiamy się za naszymi dziećmi i szkołą do BOGA. Spotykamy się w KAŻDY PIĄTEK godz.8.20- 9.00 w kaplicy szkolnej

   

  Zaprasza grupa mam

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
  os. Jana III Sobieskiego 114
 • tel. 61 823 40 41
  fax. 61 823 40 41

Nasi Partnerzy