Nawigacja

 • Organizacja dnia 22.12.2017r.

 • Wojewódzki Konkurs Historyczny - etap rejonowy wyniki rejonu Vb

  Wojewodzki_Konkurs_Historyczny_-_etap_rejonowy_Vb_wyniki.pdf

  Po wcześniejszym umówieniu się z Przewodniczącym Rejonowej Komisji Konkursowej panem Piotrem Malinowskim tel. 61 823 40 41 uczeń i/lub opiekun prawny mają możliwość wglądu do prac w ustalonych terminach:

  środa 16:20 - 17:20 sala 120

  czwartek 14:50 - 15:50 sala 17b

  piątek 14:00 - 15:00 sala 17b

 • Chwała bohaterom

  Mszą św. w kościele w Gdyni Oksywiu rozpoczęły się w ninioną sobotę uroczystości państwowego pogrzebu trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 roku przez komunistyczne władze po sfingowanym procesie. Jednym z nich był dziadek naszych uczniów kmdr por. Zbigniew Przybyszewski.

  W Mszy św. uczestniczyły rodziny zamordowanych komandorów, Prezydent RP Andrzej Duda, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, Inspektor Marynarki Wojennej kontradm. Mirosław Mordel, parlamentarzyści PiS, prezes IPN Jarosław Szarek i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.  Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej – mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej. – Odnalezienie ich (pomordowanych) ciał, identyfikacja i królewski pogrzeb są triumfem prawdy nad kłamstwem, sprawiedliwości nad przemocą i bezprawiem. Ostatecznie to oni odnieśli zwycięstwo, a ich oprawcy ponieśli sromotną klęskę. 65 lat obrońcy polskiego wybrzeża, zamordowani w zdradziecki sposób, czekali na ten moment. Po raz pierwszy zostali pożegnani z honorami należnymi im jako bohaterom Rzeczypospolitej.

  „Pamiętamy, chcemy pamiętać, zawsze będziemy o was pamiętać – chcemy powiedzieć rodzinom ofiar totalitaryzmu” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości państwowego pogrzebu trzech oficerów.

  65 lat temu, 16 grudnia 1952 roku, na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Wojskowego straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o „próbę obalenia władzy ludowej”. Cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewicz. 

  Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej; w kampanii 1939 roku walczyli na Helu. Ich miejsce pochówku przez długie lata nie było znane, IPN zlokalizował je w ostatnich latach w kwaterze Ł (tzw. Łączka) na warszawskich Powązkach Wojskowych. Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji zamordowanych w kościele Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu. Nabożeństwu przewodniczy biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek. Po mszy kondukt z trumnami przejdzie na gdyński Cmentarz Marynarki Wojennej, na którym w Kwaterze Pamięci zostaną pochowani oficerowie. Trzech oficerów Marynarki Wojennej – komandorzy Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski – zostało zabitych strzałami w głowę w grudniu 1952 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Na śmierć skazano ich w procesie, w którym – za rzekome szpiegostwo i dywersję – sądzonych było w sumie siedmiu komandorów. Wszyscy oficerowie jeszcze przez II wojną światową służyli w polskiej marynarce i w kampanii wrześniowej brali udział w obronie Helu. 

  W 1956 roku wszystkich oficerów skazanych w procesie nazywanym „procesem komandorów” zrehabilitowano. Rok później komisja powołana po śmierci B. Bieruta dla zbadania przypadków łamania prawa w naczelnych wojskowych organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości zdegradowała i usunęła z wojska oficerów, którzy brali udział w śledztwie i procesie. Miejsce pochówku trzech zamordowanych oficerów przez długi czas nie było znane. W latach 2014-16 wśród szczątków znalezionych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zidentyfikowano szczątki Przybyszewskiego, Mieszkowskiego i Staniewicza.

  W sobotę szczątki oficerów spoczęły w powstającej na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Kwaterze Pamięci, która ma też stać się miejscem pochówku i upamiętnienia wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy obrony Wybrzeża w 1939 roku, jego żony oraz 21 jego podwładnych. Unrug, który po wojnie zamieszkał za granicą, zmarł w 1973 roku we Francji i tam został pochowany. Trwają prace nd sprowadzeniem szczątków admirała Unruga rozpoczęto do Ojczyzny.

  Źródł tekstu: https://www.tvp.info/35235771/pogrzeb-komandorow-zamordowanych-przez-komunistow-65-lat-czekali-na-godny-spoczynek

  Chwała bohaterom - Obrazek 1 Chwała bohaterom - Obrazek 2

 • Sukcesy w Złotej Żabce

  Z ogromną radością informujemy, że do następnego etapu Złotej Żabki z literatury i języka polskiego zakwalifikowała się rekordowa liczba uczniów, są to: Łucja Hintz (6b), Urszula Alexandrowicz(7a), Anastazja Jawień(7a), Urszula Karolak(7a), Karolina Kiemel(7a), Teresa Ogrodowczyk(7a), Marianna Perz(7a), Marta Przysuszyńska(7a), Zofia Rajek(7a), Małgorzata Strzeszewska (7a),Natasza Woźny(7a),Ludwik Cichoń (7a) i Wiktor Sakson (7a)
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w polonistycznych łamigłówkach

 • Zebrania z rodzicami uczniów kl. III LO

  Zapraszamy na spotkania z wychowawcami rodziców uczniów kl. III LO.

  Spotkania odbędą się 13 grudnia 2017r. o godz. 18.00 bezpośrednio w salach lekcyjnych.

 • CKC zaprasza

  W ramach Centrum Kultury Calasanz serdecznie zapraszam na najbliższe wydarzenie, które odbędą się w m-c grudniu:

  14.12 (czwartek) godzina 16:00 - sala 113
  II spotkanie przy kawie i ciastku dotyczące uroków Ziemi Świętej. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich rodziców, dziadków przyjaciół naszej szkoły. Nasze zaproszenie kierujemy również do osób, które nie uczestniczyły w I wykładzie, a chciałyby wziąć udział w spotkaniu. Zbiórka w holu szkoły o godzinie 15:50
  Wstęp wolny (bez wcześniejszych zapisów)

  Serdecznie zapraszamy do udziału!
  Zespół CKC Poznań

 • roRATUJ się

  Rozpoczynamy adwentowy czas oczekiwania.

  Bądźmy razem na roratach o 7.15 w świetlicy. W tym roku będziemy przeżywać je ze św. Józefem.

  18 grudnia, w poniedziałek dotrze do naszej szkoły światło z Betlejem, przekażą nam je harcerze ze 177 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Baszta".

   

 • Kolędowy sukces

  Z radością informuję że Kasia Zmyślińska z klasy 7 zajęła II miejsce w I MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK "DEO NATUS EST".

  Gratulujemy!!!

 • CKC zaprasza

  Zajęcia komputerowe bloguję z mamą w ramach Centrum Kultury Calasanz odbędą się wyjątkowo 11.12 (poniedziałek) o godzinie 17:00 w sali 207 Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne mamy z dziećmi do wspólnej zabawy. Oczywiście w zastępstwie może przyjść również tata:) Wstęp wolny(bez wcześniejszych zapisów)
  Za zmianę terminu przepraszamy!

 • Szkoła Małego Inżyniera

  Ruszyła kolejna edycja konkursu Szkoła Małego Inżyniera. Jeśłi chcesz możesz oddać głos na naszą szkołę http://szkolamalegoinzyniera.pl/zaglosuj-na-szkole#school-474, każdy głos to większa szansa na wygraną i stworzenie w szkole pracowni robotyki.

 • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - GODZINA ŁASKI

  Kochani,

  zbliża się Godzina Łaski – która przypada 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten łączy się z objawieniem Maryi. – To 8 grudnia 1947 r. w Montichiari we Włoszech Maryja powiedziała: Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.

  Jak godnie przeżyć Godzinę Łaski?

  • Jeśli to możliwe, módl się podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu, od 12–13.
  • Zacznij modlitwę od wzbudzenia w sobie nadziei na spełnienie słów Maryi, która obiecała skruszyć serca zatwardziałych grzeszników.
  • Módl się szczególnie za kapłanów, także tych, którzy porzucili Kościół, bo to o nich szczególnie prosi Maryja w objawieniach w Fontanelle.
  • Proś z wiarą o łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników!
  • Zachęć do tego nabożeństwa inne osoby. Dziel się tą informacją oraz przesłaniem Maryi

   

  W NASZEJ SZKOLE 8 GRUDNIA W HOLU GIM I LO ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU MIĘDZY GODZ. 12.00 - 13.00

   

 • Konkurs o św. Józefie Kalasancjuszu

  W dniu wczorajszym 05.12.2017r. podczas długiej przerwy reprezentacje klas gimnazjum i liceum wzięły udział w konkursie o Patronie naszej szkoły św. Józefie Kalasancjuszu. Trzy zwycięskie klasy 3c LO, 2a LO, 1b LO w ramach nagrody zostały zaproszone do tajemniczego Escape room. Ciekawe czy to sprawka św. Mikołaja....?

 • Wyniki rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - REJON VC

  Wyniki rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - REJON VC

  WYNIKI_REJON_Vc.pdf

  Po wcześniejszym umówieniu się z Przewodniczącym Rejonowej Komisji Konkursowej panią Martą Chowaniak tel. 61 823 40 41 uczeń i/lub opiekun prawny mają możliwość wglądu do prac w ustalonych terminach: 

  wtorek 13.00-14.00 sala 16 B
  czwartek 17.30-18.30   sala 121  

 • Pijarski Salon Poezji

  W czwartek 30 listopada 2017 roku o godzinie 18.30 w szkolny klub ,,Skrzynka" zamieni się w ,,Pijarski Salon Poezji".
  Jeśli chcecie poznać poetyckie talenty uczniów z naszej szkoły, usłyszeć wiersze w wykonaniu ich autorów, posłuchać poezji śpiewanej oraz koncertu skrzypcowego "Na dwa świerszcze i wiatr w kominie" - przyjdźcie i zaśpiewajcie razem z nami.
  Zaprasza – 
  Zespół Polonistów!

 • CKC zaprasza

  Już 25.11 (sobota) odbędą się kolejne zajęcia dla chętnych rodziców z dziećmi w ramach Centrum Kultury Calasanz:
  - piłka nożna (sala gimnastyczna)
  9:00-9:30 rozgrzewka
  9:30-11:00 rozgrywki
  - zumba
  09:30-10:30 (mała sala gimnastyczna)
  10:30-11:00 kawa w świetlicy
  Po spotkaniu możliwość wsparcia finansowego naszego Centrum
  Zapraszamy do udziału!

 • Wykład na Wydziale Filologii Germańskiej

  20 listopada grupa uczniów uczących się języka niemieckiego, klas 2 i 3 liceum, pod opieką Pani Eweliny Redmer i Pana Marcina Malki wzięła udział w wykładzie otwartym, tym razem pod tytułem Marcin Luter – ojciec reformacji. Odbył się on w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

  Podczas wykładu poznawaliśmy fakty i ciekawostki z życia Marcina Lutra i staraliśmy się wspólnie odpowiedzieć na pytania: Co łączy niemieckiego mnicha z Krzysztofem Kolumbem? Jak doszło do rozłamu w Kościele? Co kryje pojęcie “reformacja”, której 500-lecie obchodzono  w tym roku w wielu miejscach na świecie? Po wykładzie był czas na pytania, a na koniec- quiz z nagrodami. Udział w wykładzie nie tylko pozwolił
  poszerzyć wiedzę z historii na temat reformacji, ale też poznać, jaką rolę odegrał Marcin Luter jako tłumacz. To kolejny raz, kiedy nasza szkoła uczestniczy w wykładach otwartych w Instytucie Filologii Germańskiej UAM. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego, który ma się odbyć już w styczniu. 


  Weronika Kozłowska z 2a LO

  Wykład na Wydziale Filologii Germańskiej - Obrazek 1

 • I etap w piłce koszykowej chłopców Szkół Podstawowych  o Mistrzostwo Miasta Poznania.

  17 listopada w naszej szkole odbył się I etap w piłce koszykowej chłopców Szkół Podstawowych o Mistrzostwo Miasta Poznania.
  Do współzawodnictwa sportowego przystąpiły trzy szkoły:
  SP nr 1 ze Strzeszyna Greckiego z odziałami sportowymi, SP nr 29 z Winograd oraz SP Pijarzy.
  Po emocjonujących meczach nasza szkoła odniosła zwycięstwo w tym tunieju odpowiednio pokonując naszych rywali:

  a) SP Pijarzy - SP nr 1   23: 15
  b) SP Pijarzy - SP nr 29     28: 4

  Naszą szkołę reprezentowali: 
  Franciszek Ferchmin, Piotr Przysuszyński, Piotr Janyska, Norbert Kortus, Kajetan Parpocki, Stanisław Dwernicki,Igor Kubiak, Franciszek Getler, Diego Kowalczyk, Igor Komar, Kacper Ferchmin,Benon Bestyński i  Michał Bochaczyk.

  Gratulujemy ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia w półfinale.
  Jesteśmy z Was dumni !

  Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym kibicom, którzy dzielnie nas wspierali podczas wszystkich meczów. Jesteście wielcy !

 • Assoziazione Giovani idee

  Giovani idee – przestrzeń spotkania, poznania i wymiany myśli

  10 i 11 listopada czteroosobowa reprezentacja naszej Szkoły uczestniczyła w roboczym spotkaniu w Bergamo we Włoszech dla młodych osób związanych z „Assoziazione Giovani idee”. Czym jest to Stowarzyszenie, na czym polega konkurs i jak minęła nasza podróż oraz pobyt w Bergamo? Zapraszamy do lektury.

  Projekt ten – jak pisze samo stowarzyszenie na swojej stronie rozpoczął się w 2002r. (wówczas jeszcze pod nazwą „Stowarzyszenia Carlo Donat-Cattin z Bergamo” aż do 2005, gdy ostatecznie przyjął nazwę ‘Associazione Giovani Idee” - Stowarzyszenia Młodzi Idee), by promować liczne spotkania kulturalne  otwarte na szerokie grono uczestniczących, przede wszystkim młodych, zainteresowanych historią i rozwojem myśli społecznej, politycznej i ekonomicznej (najpierw w samych tylko Włoszech, a następnie w Unii Europejskiej), ze szczególnym uwzględnieniem ruchów katolickich. Stowarzyszenie to chce zatem realizować swoją misję w rozumieniu promowania świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu Europy tworząc przestrzeń dialogu, w który młodzi ludzie wchodzą ze swoimi nowymi myślami, wizjami oraz nowymi formami ich wyrażania. Te nowe formy wyrazu i komunikacji stają się również przestrzenią konkursową, do której młodzi zostają zaproszeni. Stowarzyszenie działa w oparciu o trzyletnie cykle tematyczne.

  Obecny cykl nosi nazwę: „Zamieszkiwać Europę”. Tematem zaś tegorocznego konkursu jest „Człowiek chroniący wrażliwą planetę – Uomo, guardiano del Pianeta fragile – Human being, guardian of a fragile Planet”. W konkursie uczestniczą klasy, a w przypadku naszej szkoły grupy językowe. Prace muszą być przygotowane w języku angielskim lub włoskim i nie mogą mieć tej samej formy wyrazu. W tym roku w konkursie zdecydowały się uczestniczyć trzy grupy: dwie przygotują prace po angielsku (grupa p. Fabiana Kropidłowskiego z klas pierwszych LO przygotuje dziesięciominutowy film, a grupa p. Darii Szczesiak z klas drugich LO opracuje formę pisemną), a jedna po włosku (maturzyści z p. Teresą Pudłowską poprowadzą blog).

  By móc lepiej zrozumieć, czego organizatorzy oczekują od uczestników konkursu oraz zainspirować się pomysłami postanowiliśmy wziąć udział w dwudniowych warsztatach wprowadzających w tegoroczny konkurs. Z każdej grupy pojechał jeden przedstawiciel: Zuza (klasy 1LO), Grzegorz (klasy 2LO) i Bogusia (klasy 3LO). Nasza podróż do Bergamo była dość wymagająca i wartka, ale te dwa dni pełne wydarzeń i spotkań z nowymi ludźmi i miejscami bardzo nas ubogaciły. Jak szalone tempo miały te dni wystarczy napisać, że wsiedliśmy do autokaru w Poznaniu 40 minut po północy 10.11, sześć godzin później startować z lotniska w Berlinie i o godz. 9 mieć typowo włoskie śniadanie z cappuccino i drożdżówką w sympatycznym barze na starówce w Bergamo. Po nim wdrapaliśmy się na jedno ze wzgórz, wokół którego mieszkańcy starożytnego Bergamo zdecydowali zbudować swoje miasto, by z niego podziwiać pasma cisalpejskie, rozległe pola uprawne i niedaleki Mediolan. Po spacerze w pięknym słońcu oprowadzono nas po mieście, opowiedziano jego historię i pokazano główne zabytki. Następnie zjedliśmy kawał dobrej, włoskiej pizzy i udaliśmy się na Uniwersytet, gdzie przez całe popołudnie i wieczór odbywały się wykłady o praktycznym zainteresowaniu się ekologią i przełożeniu tego zainteresowania na ekonomię. Na koniec były godzinne warsztaty z podziałem na grupy według form konkursowych, które pomogły nam lepiej uchwycić wymagania. Potem wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólną kolację do restauracji w nowej, dolnej części Bergamo, po której nasza grupka zapragnęła jeszcze raz wrócić na starówkę, by zobaczyć ją podświetloną. Gdy wracaliśmy do hotelu byliśmy po prawie 24 godzinach aktywności, wiec nie ma się co dziwić, że natychmiast padliśmy do łóżek. Ranek przywitał nas znów słońcem i pysznym (nieco zmodyfikowanym bardziej w stronę polskiej kuchni J) śniadaniem. Potem spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami na dziedzińcu pałacu Prezydenta Prowincji Bergamo, który nas powitał i po krótkim spacerze do najstarszych uniwersyteckich budynków, czyli do Konwentu świętego Augustyna, zaprosił nas na drugie śniadanie. Potem wysłuchaliśmy jeszcze kilku wystąpień dotyczących tematu ekologii i po wspólnym obiedzie i lodach na deser zaczęliśmy wracać do domu: samolotem z Bergamo do Gdańska, a potem pociągiem, by o 2.40 wysiąść w naszym mieście.

  Dołączamy kilka zdjęć, a za niedługi czas postaramy się o filmową relację,

  o. Grzegorz Misiura SchP

  Assoziazione Giovani idee - Obrazek 1 Assoziazione Giovani idee - Obrazek 2 

 • Szkolna Liga Wolontariacka w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym.

  W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do Szkolnej Ligi Wolontariackiej dla poznańskiego ZOO. Naszym głównym celem jest zachęcenie całej społeczności szkolnej – wszystkich uczniów-również najmłodszych, rodziców i nauczycieli – do bezinteresownej pomocy na rzecz podopiecznych Zoo.

  Troska i chęć niesienia bezinteresownej pomocy naszym mniejszym braciom, służy tak potrzebującym jak i pomagającym. Liga działać będzie od października 2017 do marca 2018 i obejmie sześć zadań. Będą one realizowane na terenie Starego i Nowego Zoo, a także w klasach, szkołach i domach uczniów. Podjęte działania służyć będą zwierzętom i poznańskiemu Zoo.

  16 listopada, klasa 7A zrealizowała kolejne zadanie, którym było grabienie i zbieranie liści na terenie Starego Zoo. Swoją pracowitością i zaangażowaniem nasza młodzież spisała się na medal.

  Szkolna Liga Wolontariacka w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. - Obrazek 1 Szkolna Liga Wolontariacka w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. - Obrazek 2

 • Bezpłatne warsztaty

  Zachęcamy do skorzystania z oferty warsztatów dla rodziców

  Bezplatne_warsztaty.pdf

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
  os. Jana III Sobieskiego 114
  60-688 Poznań
 • tel. 61 823 40 41
  fax. 61 823 40 41

Nasi Partnerzy