O szkole

Patron szkoły

  św. Józef Kalasancjusz urodził się w Peralta de la Sal, w Hiszpanii, w 1557roku. Kilka lat po otrzymaniu święceń kapłańskich, w celu zapewnienia sobie lepszej pozycji społecznej, przybył do Rzymu. Tu jednak, w ubogiej dzielnicy Zatybrze, dzięki natchnieniu Ducha Świętego, odkrył Boga prawdziwie obecnego w dzieciach ubogich i opuszczonych. Postanowił zmienić swoje plany i właśnie im poświęcić resztę swego życia. Do ojczyzny już nie powrócił. O swojej nowej misji napisał: Tu, w Rzymie, odnalazłem najlepszy sposób służenia Bogu i ludziom. I nie porzucę tego dla żadnej rzeczy na świecie...

 W 1597 roku, przy kościele św. Doroty w Rzymie, powołał do życia pierwszą w Europie szkołę powszechną, dostępną dla wszystkich bez żadnych ograniczeń. tym samym stał się twórcą nowożytnego szkolnictwa oraz przygotował reformę społeczeństwa i Kościoła.

 Chcąc nadać trwałość swemu dziełu, założył Zakon Szkól Pobożnych (Pijarów), w którym kapłani i bracia realizują apostolstwo nauczania oraz wychowywania w oparciu o hasło: Pobożność i Nauka. W ten sposób pijarzy podejmują ewangelizację i promocję człowieka na drodze wszechstronnej edukacji dzieci i młodzieży.

 Św. Józef Kalasancjusz zmarł w Rzymie, w 1648 roku. Jego główne święto obchodzone jest 25 sierpnia.

 W 1948 roku papież Pius XII ogłosił go Patronem chrześcijańskich szkół powszechnych na świecie.

DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZENIE NASZEJ STRONY :-)

Kontakt

  • Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
    os. Jana III Sobieskiego 114
    60-688 Poznań
  • tel. 61 823 40 41
    fax. 61 823 40 41


 

Nasi Partnerzy